Cegła szczelinowa

Cegła szczelinowa

Obecnie budownictwo jest jednym z najważniejszych sektorów krajowej gospodarki. Jego rozwój jest wspierany na różnych poziomach. Ale szczególną uwagę zwraca się na wykorzystanie nowoczesnych technologii przy budowie nowych obiektów.

Cegły są najczęściej stosowanym materiałem do budowy ścian budynków. Nowoczesny przemysł materiałów budowlanych produkuje wiele odmian. Każdy z typów ma swoją sferę zastosowań.

Na przykład cegły szczelinowe są wykorzystywane do budowy lekkich ścian budynków. Ten rodzaj cegły otrzymał swoją nazwę ze względu na obecne w jej konstrukcji wgłębienia. Rowki nie są ani elementami dekoracyjnymi, ani kaprysami budowniczych, są ściśle funkcjonalne. Cegły szczelinowe nazywane są również pustymi, sprawnymi i perforowanymi.

Kształt ubytku może być bardzo zróżnicowany, najczęściej jest on prostokątny, owalny lub okrągły. Im węższy otwór, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że utknie w nim zaprawa murarska, zmniejszając właściwości użytkowe cegły. Położenie otworów może być pionowe lub poziome. Objętości otworów są regulowane przez obowiązujące normy i mogą stanowić 13-50% całkowitej objętości produktu. Najlepsze cegły to te, które mają ok. 50% otworów.

Cegły dziurawki mają wiele zalet. Cegły te wykonane są z gliny topliwej, co uprawnia do nazwania tego typu cegły ekologicznym materiałem budowlanym. Mają doskonałe właściwości termoizolacyjne, co pozwala na zmniejszenie grubości ścian, a tym samym zmniejszenie nacisku na fundament. Współczesny przemysł produkuje kilka rodzajów takich cegieł: cegły cementowo-piaskowe, cegły termoizolacyjne itp. Dzięki temu możliwe jest „wyciągnięcie” maksymalnej wydajności cegieł przy budowie różnych obiektów. W tłoczeniu plastycznym wykonuje się cegły z przelotowymi otworami i zagłębieniami. Proces prasowania na półsucho jest stosowany do produkcji pustaków z otworami ślepymi. Ten rodzaj materiału budowlanego nazywany jest cegłą pięciościenną i układany jest z otworami skierowanymi w dół.

Kolor pustaków może być ciemnoczerwony, bladoczerwony, brązowy lub żółty. Zastosowanie tego materiału budowlanego pozwala na budowę budynków o atrakcyjnym wyglądzie. Cegły szczelinowe dostępne są w wersji pojedynczej, podwójnej i połówkowej. Zewnętrzna powierzchnia cegieł szczelinowych może być gładka lub wytłoczona, na którą doskonale nakłada się tynk.

Dzięki swojej konstrukcji ciężar cegieł szczelinowych jest znacznie niższy niż cegieł z cegły pełnej. W związku z tym ściany wykonane z pustaków są lżejsze, a więc wywierają mniejszy nacisk na fundamenty budynku. Dzięki pustkom cegły szczelinowe mają doskonałe właściwości termoizolacyjne, co sprawia, że nadają się na okładziny elewacyjne.

Zastosowanie cegieł szczelinowych w budownictwie jest nie tylko wygodne, ale i ekonomiczne. W przeciwieństwie do cegieł, powierzchnia wiązania cegieł szczelinowych jest znacznie mniejsza. Dzięki temu zmniejsza się ilość zaprawy używanej do budowy lekkich ścian, a tym samym ilość wydawanych pieniędzy. Należy również zauważyć, że pustaki są większe niż cegły pełne, dlatego proces budowy jest znacznie szybszy.

Ściany z cegły szczelinowej nie są tak mocne jak ściany z cegły – wynika to z pustych przestrzeni. Z tego powodu tego typu cegły nie stosuje się do ścian na parterze, konstrukcji nośnych, a także fundamentów. Cegły szczelinowe stosuje się najczęściej na elewacje i ściany działowe. Stosowane są również do wypełniania szkieletów budynków niskich i wysokich oraz do konstrukcji nieobciążonych. Zastosowanie cegieł szczelinowych pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż koszt tego materiału jest znacznie niższy niż cegieł pełnych.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *