Cegły elewacyjne, rodzaje i zalety stosowania

Cegły elewacyjne, rodzaje i zalety stosowania

Cegła licowa to tzw. cegła fakturowa lub kształtowa, która posiada warstwę dekoracyjną na powierzchniach czołowych i łyżkowych, które z kolei licują z elewacją.

Cegły okładzinowe występują w wielu odmianach:

  • Cegła angobowana;
  • Cegły glazurowane;
  • Cegły ceramiczne dwuwarstwowe;
  • Cegły licowe;
  • Teksturowane.

W cegłach licowych angobowanych warstwa dekoracyjna wykonana jest z gliny.

Cegły licowe szkliwione to cegły z barwną warstwą szklistą, która powstaje podczas procesu wypalania. Cegły glazurowane charakteryzują się połyskiem.

Dwuwarstwowa cegła licowa powstaje w specjalnym procesie technologicznym. Korpus cegły składa się ze zwykłej gliny, która jest używana do produkcji czerwonych cegieł, natomiast cienka warstwa składa się z kolorowej gliny, która jest nakładana na czoła łyżek i tyłów.

Cegła elewacyjna charakteryzuje się regularnym kształtem, wyraźną ciętą powierzchnią, kolorystyką, odpornością na warunki atmosferyczne i nadaje się do prac elewacyjnych.

Cegła fakturowana posiada na powierzchni licowej reliefowy wzór.

Wreszcie cegła kształtowa – licowa, przeznaczona do montażu skomplikowanych form – parapetów, filarów, okien, ogrodzeń, łuków. Cegły płaskie znacznie ułatwiają prace związane z budową murów o różnych kształtach, z zaokrąglonymi narożnikami itp.

Tradycyjny rozmiar cegieł licowych – 250x120x65 mm, choć możliwe są warianty. Cegła licowa stosowana jest od czasów Bizancjum. Składa się z wapienia, gliny, cementu i dodatkowego barwnika. Ze względu na swoje wysokie właściwości wytrzymałościowe cegła licowa nadaje się do stosowania w budownictwie fundamentowym i ściennym, może zastąpić płyty chodnikowe itp. Wyraźnymi zaletami cegieł licowych jest doskonały geometryczny kształt i proste krawędzie materiału.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *