Cegły hiperciśnieniowe

Cegły hiperciśnieniowe

Historia tego materiału budowlanego sięga początku ubiegłego wieku, choć wielu uważa, że jego korzeni należy szukać już w XVIII wieku. Cegły hiperprasowane są tak ciekawe, że wiele osób woli myśleć o nich jak o naturalnym, dobrze wykończonym kamieniu. A jego trwałość jest legendarna.

Produkcja

Proces produkcji cegieł hiperprasowanych polega na dość prostym zabiegu technicznym – prasowaniu na półsucho. Gotowy surowiec umieszczany jest pod prasą i poddawany ciśnieniu. Po zakończeniu tłoczenia otrzymuje się gotowy sztuczny kamień, zwany hiperprasą. Wysokie ciśnienie zastosowane w surowcu sprawia, że otrzymany materiał jest bardzo mocny.

Sam surowiec składa się z pokruszonej skały muszlowej, czyli wapienia, z dodatkiem cementu portlandzkiego i odrobiny wody. Do surowca dodaje się barwniki, aby uzyskać pożądany kolor. Powstały materiał jest przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla zdrowia.

Faktura

Jeśli chodzi o teksturę, to zależy ona całkowicie od formy tłoczenia. Istnieje wiele faktur cegieł: gładkie, kanciaste, zdobione „kamieniem” itp. Najciekawsza z nich to „dziki kamień”.

Najciekawszy ze wszystkich jest ceglany „dziki kamień”. Inne nazwy to „cegła wyszczerbiona” lub „cegła poszarpana”. Zewnętrzna powierzchnia tej tekstury jest sztucznie wyszczerbiona, co nadaje jej wygląd antycznego kamienia budowlanego. Budynki zbudowane z tego materiału są bardzo podobne do średniowiecznych budowli.

Innym ciekawym aspektem jest to, że cegły licowe są produkowane zgodnie z opisanym powyżej procesem. Dlatego też, zgodnie z opisaną powyżej technologią produkcji i przy zastosowaniu odpowiedniej formy, powstaje hiperprasowana cegła licowa.

Typ i rozmiar

Najbardziej znane trzy rodzaje cegieł hiperpękniętych to: cegła zwykła, amerykańska i połówkowa. Ich rozmiary to 250x100x65 mm, 250x60x65 mm, 250x100x88 mm. Wszystkie one znajdują zastosowanie w budownictwie.

Dane techniczne

Najbardziej wyróżniającą cechą cegieł hiperprasowanych jest ich wytrzymałość. Jego gęstość wynosi 150-300 kgf/cm2. Może wytrzymać do 150 cykli zimowych. A jego waga to aż 4,3 kg.

Cegły hiperciśnieniowe, obrazek 1
Cegły hiperciśnieniowe 3

Zastosowanie

Ten rodzaj cegły jest szeroko stosowany, po pierwsze, ze względu na jego prostotę, gdy ściany murowane. Nawet niezbyt profesjonalny budowlaniec czy student poradzi sobie z murarską sianą z hiperprasowanych cegieł.

Cegła licowa hiperprasowana stosowana jest głównie do prac licowych. Piękny wygląd faktury i dobrze dobrany kolor nada domowi niepowtarzalny charakter.

Mogą być również wykorzystywane w projektach krajobrazowych. Może być stosowany w budowie małych fontann, widoków starożytnych zamków lub innych struktur krajobrazowych. Zakres jego zastosowania w projektowaniu krajobrazu jest ograniczony jedynie wyobraźnią samych planistów i projektantów.

Gdy jest stosowany wewnątrz domu, bardzo efektownie wygląda w kominkach. Ale oczywiście profesjonalny projektant podpowie wszystkie właściwe rozwiązania w zakresie jego zastosowania.

Koszt

Cena cegieł hiperprasowanych różni się nieco od ceny zwykłych cegieł budowlanych. Jest ona nieco wyższa niż cena zwykłych cegieł.

Można jednak zaoszczędzić nawet na cenie, kupując cegły hiperprasowane od producenta.

Cena tego solidnego materiału budowlanego jest chyba jego jedyną istotną wadą. Kolejną wadą jest zmiana koloru podczas długotrwałego użytkowania. Jeśli ściany zewnętrzne są wykonane z jasnych kolorów, to z czasem zszarzeją, ale jeśli z ciemnych, to w trakcie użytkowania wyblakną.

Ale gdy zestawimy wszystkie jego zalety obok siebie, otrzymamy następujący obraz:

  • zwiększona trwałość;
  • zwiększona odporność na mróz;
  • zwiększona izolacja akustyczna i cieplna;
  • niska przepuszczalność wody;
  • niska przepuszczalność pary wodnej;
  • korzyści ekonomiczne – niskie koszty prac wykończeniowych, które często „zjadają” bardzo skromną część budżetu budowy.

W wyniku tej małej analizy widać wyraźnie, że jeśli kupisz cegły hiperprasowane, to zrobisz całkiem dobry interes. Zwłaszcza, że cena odpowiada jakości.

Jeśli więc chcesz mieszkać w trwałym domu zbudowanym z wysokiej jakości materiału – rozważenie zastosowania w budownictwie cegieł hiperprasowanych ma sens. Jej dewizą jest siła i niezawodność, jakość i cena.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *