Cegły porowate, obrazek 1

Cegły porowate

Istnieje wiele rodzajów cegieł stosowanych w pracach budowlanych. O ile niemal wszyscy budowlańcy znają zarówno zwykłe cegły pełne, jak i ich odmianę, cegły porowate, o tyle nie każdy zdaje sobie sprawę z procesu technologicznego ich produkcji, zakresu ich wykorzystania i oczywiście wpływu na finansową stronę budowy.

Produkowanie

Proces produkcji cegieł porowatych nie różni się zbytnio od procesu produkcji zwykłych cegieł pełnych. Jedyną różnicą w procesie produkcji jest dodanie do znanego procesu jeszcze jednego elementu. Tym elementem jest zastosowanie dodatku w surowcu. Dodatkiem może być torf modyfikowany, torf mielony nizinny lub koks węglowy, ale częściej stosuje się trociny. W procesie wypalania dodatki te zostają wypalone, a struktura cegły staje się porowata.

Zatem proces produkcji tego typu cegły wygląda następująco:

 • Przygotowanie surowca: Do mieszanki glinianej dodaje się kolejny element – trociny;
 • Surowiec jest kształtowany poprzez prasowanie masy glinianej do pożądanego kształtu i rozmiaru;
 • Uzyskane po kształtowaniu cegły kierowane są do suszenia;
 • Na koniec cegły trafiają do pieca, który jest nagrzewany do temperatury 8500C÷10000C.

W procesie wypalania następuje wypalenie dodanych składników, w wyniku czego powstaje porowata cegła. Innymi słowy – porowate cegły.

58fac768d59d348ada93f1b998ea22d1
Cegły porowate

Faktura

Kolor cegieł zależy zazwyczaj od rodzaju gliny i dodanych do niej barwników. Zazwyczaj stosowane są kolory od jasnoszarych po jasne i nasycone: czerwień, odcienie brązu lub inne równie ciekawe barwy.

Sama faktura cegieł uzyskiwana jest podczas prasowania surowca. Stosując określoną maskę kształtującą, uzyska się z góry określoną teksturę. W ten sposób faktura cegieł będzie się zmieniać z kształtu na kształt.

Dane techniczne

Wymiary zwykłych cegieł budowlanych to 250x120x65 mm. Przy produkcji cegieł porowatych wielkość ta jest nieco zwiększona. Podczas produkcji tego typu cegieł w procesie prasowania wykorzystywane są większe formy. W efekcie otrzymujemy podwójną porowatą cegłę o następujących wymiarach 250x120x103 mm.

Ponieważ korpus cegieł jest wypełniony pustymi przestrzeniami, cegły porowate mają o około 30% mniejszą gęstość niż zwykłe cegły. Dzięki temu zmniejsza się ciężar materiału budowlanego.

Dzięki porowatej strukturze cegły mają też dobrą izolację termiczną.

Zastosowanie

Stosowanie cegieł porowatych jest dość powszechne. Zalecany jest do stosowania przy budowie ścian zewnętrznych i wewnętrznych ścian działowych. Można go również wykorzystać przy budowie różnych obiektów przemysłowych.

tehnologia 4
Cegły porowate 4

Koszt

Jeśli chodzi o koszty, to cena cegieł porowatych nie różni się zbytnio od cen cegieł wykonanych z cegły pełnej. W kalkulacji należy jednak uwzględnić koszty dostawy. Jeśli zastosuje się podwójnie porowate cegły składające się z wielkoformatowych bloczków, wówczas zmniejszy się liczba wyjazdów dostawczych. Efektem jest ogólne obniżenie ceny całkowitej cegieł. Nie jest to fakt bez znaczenia, jeśli plac budowy znajduje się w pewnej odległości od miejsca zakupu.

Z całą pewnością można podkreślić zalety cegieł porowatych:

 • Zastosowanie podwójnie porowatych cegieł skraca czas układania ścian i ścianek działowych;
 • ponieważ bloki są wielkoformatowe, zmniejsza się liczba spoin zaprawy;
 • ze względu na zmniejszenie ilości spoin zaprawowych – zmniejsza się ilość zużywanej zaprawy;
 • ze względu na mniejszą gęstość – mniejszy ciężar ścian, czyli obciążenie fundamentu jest poważnie zredukowane – o prawie jedną trzecią ciężaru ściany;
 • zastosowanie struktury cegły porowatej powoduje mniej mostków termicznych, czyli wyższą izolacyjność cieplną ścian zewnętrznych;
 • oszczędność w ocieplaniu ścian zewnętrznych – zużywa się znacznie mniej materiału;
 • inną ważną korzyścią ekonomiczną wynikającą z zastosowania tego typu materiałów budowlanych są niższe koszty dostawy;
 • Ogólnie rzecz biorąc, całkowity koszt budowy budynku jest znacznie zmniejszony.

Zakup cegieł porowatych to nie tylko nadążanie za duchem czasu, ale jednocześnie uzyskanie dobrze zaizolowanego, mniej narażonego na ślady temperatury i korzystnego finansowo wariantu budowlanego, zwłaszcza że pieniądze nigdy nie są zbędne.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *