ottocento foto

Ottocento

Co to jest OTTOCENTO?

OTTOCENTO to dekoracyjne pokrycie o efekcie aksamitu, które tworzy znakomitą wizualną imitację ścian wykończonych materiałem aksamitnym lub welurowym. Ważne jest, że OTTOCENTO to nie farba dekoracyjna, a nie tynk. To dekoracyjne pokrycie bywa nazywane „mokrym jedwabiem”, „ciągniętym jedwabiem” czy „chińskim jedwabiem”.

I nie bez powodu, ponieważ idea miękkiego wykończenia ścian ma swoje korzenie w starożytnych Chinach. Ściany cesarskich pałaców pokrywano wyłącznie tkaniną ozdobioną ptakami rajskimi i kolorowymi kwiatami. Wówczas był to znak bogactwa i statusu, więc tylko najwyżsi dostojnicy mogli sobie na to pozwolić.

Dzisiaj dekorowanie ścian aksamitem znów jest w modzie, ale metoda jest znacznie bardziej zaawansowana. OTTOCENTO wizualnie doskonale imituje naturalną tkaninę i pasuje do wszystkich nowoczesnych trendów budowlanych i designerskich. Efekty OTTOCENTO, stworzone przez mistrza, nadadzą pomieszczeniu komfort, a także prestiżowy i luksusowy wygląd, sygnalizujący dobry gust jego mieszkańców. Ściana dekorowana OTTOCENTO będzie miała perłowy połysk, dzięki odbiciu światła pod różnymi kątami.

Zalety i wady OTTOCENTO jako wykończenia ścian:

Zalety:

 • Uniwersalność: Można je nakładać na ściany, sufit, a nawet niektóre elementy wnętrza.
 • Brak nieprzyjemnego zapachu: Podczas pracy i po wyschnięciu nie wydziela się toksycznych substancji.
 • Trwałość: Posłuży przez ponad 10 lat, nie zmieniając swojego pierwotnego wyglądu.
 • Szeroka gama kolorów: Dostępne w wielu odcieniach.
 • Oszczędność materiału: Niewielkie zużycie przy nakładaniu.
 • Paroprzepuszczalność: Pozwala ścianom „oddychać”.
 • Ekskluzywność i efektowny wygląd: Każdy mistrz nakłada je na swój sposób, więc trudno jest powtórzyć ten sam efekt. Różne efekty w zależności od używanego narzędzia.
 • Koszt materiału: Cena za dekoracyjne pokrycie OTTOCENTO jest zbliżona do ceny wysokiej jakości tapet.

Wady:

 • Wymagania co do powierzchni: Konieczność idealnie gładkiej powierzchni przed nałożeniem.
 • Potrzeba profesjonalizmu: Zalecane jest zwrócenie się do mistrza w dziedzinie dekoracji.
 • Ograniczenia zastosowania: Nie jest odpowiedni dla stref o zwiększonej eksploatacji lub w pomieszczeniach o bardzo wysokiej wilgotności.

Obszar zastosowania

Dekoracyjne pokrycie OTTOCENTO nadaje się zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz, takich jak barok, rokoko czy empire. Jego aksamitna powierzchnia, podobna do jedwabiu lub weluru, osiągana jest dzięki zmianie kąta odbicia światła każdego typu. OTTOCENTO ma iskrzący, perłowy połysk z fragmentami srebrzystych i złotych granul.

Fizyczne i chemiczne właściwości

OTTOCENTO jest materiałem dekoracyjnym, który jest paroprzepuszczalny i trwały. Proces pracy nie wymaga stosowania specjalnych środków ochronnych, jedynie odzież chroniącą przed zabrudzeniem.

Zastosowanie

Pokrycie jest używane tylko do wewnętrznego wykończenia pomieszczeń o umiarkowanej wilgotności. Najlepiej nadaje się do gabinetów, salonów, sypialni, pokoi dziecięcych i korytarzy. Stosuje się je do dekoracji ścian, sufitów, kolumn w pokojach i sypialniach w domach prywatnych, willach, mieszkania miejskich, niektórych pomieszczeniach biurowych i pracowniach. Wizualne efekty dekoracyjnego pokrycia OTTOCENTO pasują do każdego wnętrza, stylizowanego zarówno na nowoczesność, jak i na przeszłe wieki. W zależności od wybranego stylu i koloru można osiągnąć różne efekty wizualne, od miękkich powierzchni tkaninowych do metalicznych obrazów z perłowym połyskiem.

Kolory i techniki

Do każdego stylu projektant dobiera kolor w zgodzie z ogólnym wnętrzem pomieszczenia. Nie istnieje jedna technika nakładania dekoracyjnego pokrycia OTTOCENTO.

Mistrz w dziedzinie dekoracji może stworzyć unikalne wzory, które nigdy nie zostaną powtórzone.

Technika aplikacji OTTOCENTO

Przygotowanie powierzchni

Dla dekoracyjnego pokrycia OTTOCENTO ściany przygotowuje się podobnie jak pod malowanie. Ze względu na bardzo cienką warstwę OTTOCENTO, najmniejsze defekty podłoża będą widoczne. Należy oczyścić powierzchnię ze starego materiału wykończeniowego, idealnie ją wyrównać, zakleić pęknięcia i usunąć wszelkie nierówności.

Podkład

Następnie gruntuje się powierzchnię gruntem o głębokiej penetracji. Po wyschnięciu nakłada się farba podkładowa, aby uzyskać głęboki wzór i interesującą fakturę. Do tego celu używa się specjalna farba „SUPERCOLOR”. Farba koloryzuje się w kolor pokrycia. W pracy używa się wałek z weluru.

Nakładanie OTTOCENTO

Po 2-4 godzinach, gdy farba wyschnie, przechodzi się do nakładania OTTOCENTO. Dekoracyjne pokrycie koloryzuje się za pomocą koncentratów pigmentowych.

Za pomocą metalowej kielni i szpachli, OTTOCENTO rozprowadza się równomiernie na powierzchni w cienkiej warstwie. Jeżeli powierzchnia jest duża, dzieli się ścianę na sekcje o rozmiarze 1-2 m², pozostawiając brzegi nierówne. Przechodzi się do kolejnej sekcji, zanim dekoracyjne pokrycie nie wyschnie, aby granice były niewidoczne.

Po wyschnięciu pierwszej warstwy, przechodzi się do drugiej warstwy.

Efekty specjalne

Podczas nakładania drugiej warstwy dekoracyjnego pokrycia, można uzyskać różnorodne efekty, używając różnych technik. Poniżej przedstawione są najbardziej popularne z nich:

Ósemka

Nakładanie OTTOCENTO stalową kielnią średniej wielkości na całej powierzchni. Po nałożeniu mokrego dekoracyjnego pokrycia, przejść po nim plastikową lub metalową kielnią, formując wzór w kształcie „ósemki”.

ANTICO VELLUTO

Nakładanie OTTOCENTO stalową kielnią średniej wielkości na całej powierzchni za pomocą dużych pociągnięć, zmieniając kierunek ruchu kielni.

ANTICO VELLUTO VERTICALE

Nakładanie OTTOCENTO pociągnięciami w kierunku pionowym lub ukośnym za pomocą metalowej kielni, aż do pełnego pokrycia powierzchni i uzyskania pożądanego efektu: osiągnięcie zamierzonego efektu z określonym kierunkiem wzoru.

Technika autorska

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *