fix

Dlaczego potrzebne gruntowanie ścian

Gruntowanie jest ważnym i obowiązkowym etapem przed malowaniem ścian, nakładaniem gładzi, tynku czy tapetowania. Grunt wnika w ściany, uzupełnia mikropęknięcia, co daje w rezultacie mocną bazę i równomierną powierzchnię. Ponadto, gruntowanie poprawia przyczepność do powierzchni, zmniejsza zużycie materiału i zwiększa trwałość wykończenia.

Wyróżnia się:

  1. Grunt.
  2. Grunt-koncentrat.

Grunt

Akrylowy grunt wodno-dispersyjny o głębokim penetracji stosuje się do wzmacniania powierzchni i poprawy przyczepności przed wykonaniem różnych prac wykończeniowych wewnątrz i na zewnątrz. Jak mówi nazwa, wnika głęboko w powierzchnię i poprawia jakość pokrycia. Zaleca się jego stosowanie przed malowaniem farbami wodno-dispersyjnymi, naklejaniem tapet lub nakładaniem tynków dekoracyjnych.

Grunty akrylowe

Przygotowanie powierzchni i gruntowanie

Usuń zanieczyszczenia i starą powłokę z powierzchni. Istniejące wykwity, słabe i zabrudzone miejsca oczyścić szczotką metalową (szpachlą) lub maszynowo i usunąć kurz.

Jeśli na powierzchni są pęknięcia, wgniecenia lub inne defekty, napraw je za pomocą szpachli. Następnie zeszlifuj wyrównaną powierzchnię i oczyść z kurzu.

Chroń taśmą malarską obszary, które nie będą obrabiane.

Zaleca się nakładanie gruntu lub grunt-koncentratu na suchą powierzchnię pędzlem, wałkiem lub natryskiem.

Pracuj w temperaturze powietrza i powierzchni od +5 ºC do +35 ºC i przy wilgotności względnej nie większej niż 80%.

Nie gruntuj pod wpływem bezpośrednich promieni słonecznych, silnego wiatru, mrozu i opadów atmosferycznych. Gruntowana powierzchnia nie powinna być narażona na opady lub temperatury ujemne do momentu nałożenia wykończenia.

Kolejne prace wykonuj nie wcześniej niż po 4 godzinach od nałożenia ostatniej warstwy gruntu.

Zdarzają się przypadki, gdy grunt jest nakładany nierównomiernie i spływa z powierzchni. Jedyny sposób, aby tego uniknąć, to wybranie optymalnego narzędzia malarskiego i zapewnienie równomiernego nakładania zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zużycia. Na początek nałóż grunt na mały obszar. Jeśli wynik jest zadowalający – nałóż na całą powierzchnię. Jeśli nałożysz zbyt dużo gruntu, na powierzchni może powstać tzw. „efekt szkła”, czyli efekt połysku. To nie jest dobre dla przyczepności kolejnych warstw materiałów lakierniczych.

SIATKA SCIERNA zubra.eu
SIATKA ŚCIERNA

Jeśli taka sytuacja już wystąpiła, na pomoc przyjdzie papier ścierny lub siatka ścierna. Zalecamy używanie do szlifowania ścian właśnie siatki ściernej, jest bardziej efektywna w pracy, a pory nie zatykają się kurzem.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *