56C protettivo 1920x1080 01 lg

Jak dbać o tynk dekoracyjny

Dekoracyjne tynki i powłoki nie tracą na popularności, wręcz przeciwnie – są coraz częściej używane zamiast tapet, które kiedyś wydawały się niezastąpione. Dekoracyjne tynki stosuje się wszędzie: we wnętrzach (korytarz, salon, kuchnia, sypialnia, pokój dziecięcy, łazienka), w biurach, na balkonach, a także na zewnątrz (wykończenie fasad, tarasów, kolumn, fryzów lub w strefie przy basenie). Ale wraz ze wzrostem popytu, coraz częściej pojawia się pytanie: „czy można myć ściany i inne powierzchnie z dekoracyjnymi tynkami i powłokami?”. W tym artykule przyjrzymy się, jak dbać o te powierzchnie, aby wnętrze i zewnętrze nie traciły swojego piękna na przestrzeni lat.

Cechy pielęgnacji tynku dekoracyjnego

Z biegiem czasu w reliefie powierzchni gromadzi się kurz i brud. Większość dekoracyjnych tynków i powłok dostępnych obecnie na rynku jest „odporne na wilgoć”. Oznacza to, że bez obaw można myć powierzchnię z taką powłoką. Jednak nie należy zapominać, że czyszczenie powinno być przeprowadzane z uwzględnieniem rodzaju tynku i przestrzeganiem wszystkich zasad pielęgnacji. W przeciwnym razie ryzykuje się wiele nieprzyjemnych konsekwencji, w tym utratę prezentacyjnego wyglądu powierzchni. Metody czyszczenia powierzchni mogą różnić się w zależności od rodzaju zastosowanej powłoki. Jednak w każdym przypadku procedura mokrego sprzątania nie wymaga specjalnych umiejętności, narzędzi ani środków. Mówiąc o pielęgnacji różnych rodzajów dekoracyjnych tynków i powłok, eksperci zauważają, że do usuwania silnych zabrudzeń można używać różnych środków czystości: do mebli i podłóg, do szkła, do usuwania tłuszczu (środki do mycia naczyń i proszki) a nawet odkurzacz.

Zalecenia dotyczące pielęgnacji

Przy zmianie środka czyszczącego ważne jest, aby pamiętać o przeprowadzeniu testu na niewidocznym fragmencie powierzchni. Procedura mycia dekoracyjnego tynku lub powłoki jest prosta. Należy zwilżyć powierzchnię mokrą szmatką z detergentem, odczekać 5-10 sekund i delikatnie przetrzeć powłokę bez nacisku. Jeśli za pierwszym razem zabrudzenie nie zostanie usunięte, procedurę można powtórzyć. W pielęgnacji dekoracyjnego tynku surowo zabrania się stosowania środków czyszczących zawierających rozpuszczalniki.

Jak prawidłowo dbać o dekoracyjne tynki i powłoki we wnętrzach

Pielęgnacja tynku weneckiego

Po całkowitym wyschnięciu ostatniej warstwy tynku weneckiego RAFFAELLO DECOR STUCCO zaleca się nałożenie wosku CERA PER STUCCO. Nie tylko nadaje on powłoce lustrzanego połysku, ale także dodatkowo chroni przed uszkodzeniami i działaniem wilgoci. Dopiero po całkowitym wyschnięciu wosku można przetrzeć powłokę wilgotną chusteczką, szmatką lub gąbką.

Do silnych zabrudzeń można używać mydlanej wody (słabo skoncentrowanego roztworu). Należy zawsze unikać stosowania szczotek, twardych gąbek, środków ściernych. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienka, kuchnia) należy dbać o dobrą wentylację, aby krople kondensatu nie zbierały się na powierzchni.

Pielęgnacja cienkowarstwowych dekoracyjnych powłok

Farba dekoracyjna OTTOCENTO jest odporna na intensywne obciążenia, działanie wilgoci i zawierają w swoim składzie perłowe pigmenty, które mienią się pod wpływem światła słonecznego lub sztucznego.

Takie powierzchnie należy myć jak najbardziej ostrożnie. Zalecamy używanie miękkiej tkaniny zwilżonej w ciepłej wodzie. Jeśli zabrudzenie jest dość silne, można użyć chusteczki lub gąbki zwilżonej w słabo skoncentrowanym roztworze mydlanym, na przykład środka do mycia naczyń.

Pielęgnacja powłoki z napełniaczem kwarcowym

ENCANTO to trwała i wodoodporna powłoka. Gdy na powierzchni gromadzi się kurz, do czyszczenia można użyć zwykłego odkurzacza. W przypadku silnych zabrudzeń zaleca się użycie miękkiej tkaniny zwilżonej w ciepłej wodzie. Do wody można również dodać mydło lub płyn do mycia naczyń. W pielęgnacji takich powłok dozwolone jest użycie szczotki z miękkim włosiem.

Encanto 1
Dekoracyjna powłoka z piaskiem kwarcowym i perłami „ENCANTO”

Pielęgnacja tynków strukruralnych

Ta kategoria obejmuje:

  • tynk z efektem naturalnego kamienia TRAVERTINO ROMANO (kolor czerwony na zdjęciu);
  • tynk dekoracyjny MARMORINO NATURALE (kolor beżowy na suficie);
  • tynk z efektem naturalnego betonu RASATURA ALLA CALCE, CEMENTO MATERICO (szare ściany na zdjęciu).

Tynki strukturalne są bardziej odporne na obciążenia fizyczne. TRAVERTINO ROMANO i CEMENTO MATERICO przeznaczone są zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Zwykle podczas tworzenia takich powłok jako warstwa końcowa nakładany jest wosk PROTETTIVO PER STUCCO E MARMORINO do prac wewnętrznych. Wosk znacznie ułatwia pielęgnację fakturzystego dekoracyjnego tynku lub powłoki. Zatem, do mycia powierzchni można używać szmatek, gąbek, szczotek. Do wody do czyszczenia tynku można dodawać mydło lub płyn do mycia naczyń. Powierzchnia z tynkami fakturzystymi nie straci wyglądu zewnętrznego.

Jak prawidłowo dbać o tynki dekoracyjne na zewnątrz

Przy nakładaniu tynku lub powłoki dużą rolę odgrywa struktura, którą chce uzyskać klient. Im bardziej wypukła powierzchnia, tym trudniejsze będzie czyszczenie wgłębień w tynku.

Mokre czyszczenie fasady z dekoracyjnym tynkiem lub powłoką zalecamy przeprowadzać 1 lub 2 razy w roku, po zauważeniu, że powierzchnia nie jest już tak czysta, jak bezpośrednio po nałożeniu. Najwygodniej jest to robić wiosną i/lub jesienią.

Myć można wodą za pomocą gąbek, szmatek lub szczotek. Do wody można również dodawać środki czyszczące, takie jak mydło i płyn do mycia naczyń.

Jeśli powierzchnia nie jest wystarczająco czysta, możesz użyć specjalnego sprzętu – myjki ciśnieniowej (hydrostrumieniowego czyszczenia). Tynk i powłoka powinny wytrzymać to obciążenie, ale należy uwzględniać wszystkie zalecenia producentów myjek ciśnieniowych przy czyszczeniu poszczególnych powierzchni. Jednak używaj tej metody nie za każdym razem, a tylko w przypadku takiego zabrudzenia, którego nie udało się usunąć mechanicznie.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *