Jaki jest najlepszy rodzaj tynkowania ścian i sufitów? bg

Jaki jest najlepszy rodzaj tynkowania ścian i sufitów?

Dzisiaj przeanalizujemy, który tynk lepiej zastosować do wnętrz (ściany i sufity mieszkania), na czym oprzeć swój wybór składu mieszanki, który z materiałów tynkarskich najlepiej nadaje się (cement lub gips) do wykończeniówki, jaką wybrać grubość warstwy, itd.

O rodzajach tynków

Niezależnie od segmentu cenowego skład tynków jest identyczny – spoiwo lub ich kompleks, piasek, unikalne dodatki. Dlatego podkreślając poszczególne rodzaje tynków, odpycha je rodzaj spoiwa:

 • gips;
 • glina;
 • cement;
 • kombinowane odmiany (na przykład glina + wapno, cement + gips itp.).

Zasadniczo preferowane są tynkowanie gipsowe i tynkowanie cementowe, ponieważ są one uważane za bardziej niezawodne. Jednocześnie praca z nimi nie jest zbyt wygodna, dlatego istnieją połączone opcje spoiw – cement + wapno. Najważniejszym jednak czynnikiem pozostaje możliwość zastosowania w określonych pracach – czy możliwe jest zastosowanie konkretnego rozwiązania wewnątrz/na zewnątrz lokalu. O wszystkich funkcjach przepływu pracy poniżej.

Jak wybrać tynk

Kiedy rozumiesz, czym jest konkretny rodzaj tynku, możesz dokonać konkretnego wyboru i zatrzymać się na najbardziej odpowiedniej opcji dla konkretnego pomieszczenia. Oczywiście dla każdego przypadku istnieją indywidualne rozwiązania – w tym przypadku nie ma mowy o materiałach uniwersalnych.

Do murów stosuje się tynkowanie cementowe. Pozwala jakościowo wyrównać ścianę, ukryć wszystkie problematyczne obszary. Przed nałożeniem mieszanki wymagane jest zwilżenie powierzchni.

Do wyrównania ścian z pianobetonu stosuje się tynkowanie gipsowe lub cementowe. Jeśli pomieszczenie jest wilgotne, potrzebujesz tynku z cementem lub polimerami w kompozycji.

Do tynkowania ścian pomieszczeń mieszkalnych i suchych zaleca się stosowanie kompozycji tynkowania gipsowego. Minusem jest niska wytrzymałość materiału końcowego. Dlatego należy rozważyć inne opcje, jeśli chodzi o częste naprężenia mechaniczne na powierzchni.

Tynk cementowo-gipsowy – jaki wybrać?

Porównując dwa rodzaje tynków, należy kierować się składem materiałów. Cement może lepiej prezentować się w jednym pomieszczeniu, ale słabo pokazać swoje właściwości w innym. Dlatego rozważ właściwości każdego rodzaju tynku.

Tynk cementowy ma następujące właściwości:

 • Przepuszczalność pary – 0,09 mg / mPa;
 • Średnie zużycie – 13-19 kg / m2 przy warstwie 1 cm;
 • Czas wiązania – od 2 godzin;
 • Nie zmienia swoich właściwości przy dużej wilgotności.

Właściwości mieszanek gipsowych:

 • Przepuszczalność pary – 0,12 mg / mPa;
 • Średnie zużycie – 7-9 kg / m2 przy warstwie 1 cm;
 • Czas wiązania – nie więcej niż 1 godzina;
 • Nie lubi wilgoci – maksymalna dopuszczalna wilgotność w pomieszczeniu wynosi 60%.

Nie ma sensu dokonania wyboru rodzaju tynkowania opartego na ekwiwalencie pieniężnym – biorąc pod uwagę różnicę w cenie i zużyciu materiałów, ostateczny szacunek będzie w przybliżeniu taki sam. Przede wszystkim należy przyjrzeć się możliwości zastosowania kompozycji w konkretnym pomieszczeniu, w oparciu o właściwości tynku.

O wygodzie pracy z mieszankami

Każda mieszanka jest wyjątkowa pod względem wygody pracy z nią. W tynkowaniu gipsowym jej materiał jest miękki i elastyczny, dobrze przylega do podłoża, szybko schnie. Praca z nim jest prosta, ale czynnik czasu odgrywa rolę – musisz mieć czas na użycie całej mieszanki w 40 minut, aż materiał się zablokuje. Zaleca się tynkowanie gipsowe ścian w małych porcjach. Nie zaleca się zwilżania już utwardzonych mieszanin, w przeciwnym razie doprowadzi to do zmiany siły mieszaniny.

W przypadku tynkowania cementowego materiał pozostaje elastyczny przez 2 godziny, co pozwala na pracę z dużą objętością. Jednocześnie długi proces wiązania nie pozwala na szybsze wykonanie pracy, ponieważ trzeba poczekać do wyschnięcia pierwszej warstwy.

Gdzie się stosują?

Tynk jest rodzajem podkładu w zakresie prac wykończeniowych. Przy wyborze między cementem a mieszanką gipsową głównym kryterium jest zakres. Gips nie powinien być używany do prac wykończeniowych na zewnątrz, ponieważ boi się wilgoci.

Stąd należy również rozumieć, że stosowanie kompozycji gipsowej jest niepożądane w wilgotnych pomieszczeniach – łazience, kuchni. Dlatego do prac na zewnątrz i w pomieszczeniach mokrych stosujemy kompozycję cementową. W suchych pomieszczeniach stosujemy tynki gipsowe, ponieważ z nim łatwiej i wygodniej się pracuje, a także nie zawsze wymaga szpachlówki ściennej do tapet. Generalnie stosowanie kompozycji gipsowej jest również dopuszczalne w łazience, jeśli chodzi o dalsze układanie na niej płytek. Jednak w tym przypadku konieczne jest zakupienie wysokiej jakości zaprawy do płytek odpornej na wilgoć. Przy dobrej obróbce szwów wilgoć nie dotrze do tynku. Ale to wszystko na własne ryzyko i ryzyko, bo czasami skąpiec płaci dwa razy.

Oczywiście współcześni producenci oferują również kompozycje gipsowe odporne na wilgoć. Jednak cena takiego materiału jest nieco wyższa, ponieważ do kompozycji dodaje się dodatki hydrofobowe. Zdecydowanie nie musisz oszczędzać na takim materiale, jeśli potrzebujesz tynkować sufit w wilgotnym pomieszczeniu. Praca z mieszaniną cementu na suficie jest bardzo trudna.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy