murarz

Murowanie

Zmieniają się materiały i mechanizmy – postęp idzie do przodu, ale ten uniwersalny materiał budowlany – cegły budowlane – nie stracił na popularności. Ten sztuczny kamień jest stosowany wszędzie. Bez cegły nie robi się, prawie żadnej budowy, ale prawidłowo położyć cegłę, nie jest prosta rzecz, trzeba zarówno teorię i praktykę. Spróbujmy zrozumieć podstawy umiejętności.

Ważną częścią jest zaprawa. Od niego w dużej mierze zależy wytrzymałość konstrukcji. W skład struktury wchodzą: cement, przesiany piasek i woda. Stosunek cementu do piasku wynosi zwykle 1/5, ale może się różnić w zależności od marki cementu. Wymieszane składniki (cement i piasek) doprowadza się do stanu plastycznego za pomocą wody. Jeśli objętość nie jest duża, to wykonuje się ją ręcznie, zwykłą łopatą. Ale gdy pracuje dużo murów i kilka osób, lepiej jest użyć betoniarki. Zaprawa powinna być cienką warstwą, ponieważ zapobiega przesuwaniu i przemieszczaniu się cegieł. Czasami (dla większej plastyczności) dodaje się wapno lub proszek do prania. Musi być idealnie wymieszana, aby nie było grudek.

Głównym narzędziem murarza jest kielnia. Służy nie tylko do nakładania zaprawy na cegły, ale także do zbierania nadmiaru zaprawy (wyciśniętej przy dopasowywaniu cegieł). Samo dopasowanie odbywa się za pomocą tego samego uchwytu packi. Cegły są wyszczerbione i podtesyvalis – kilof. Taką nazwę nosi młotek z pobijakiem. W tym celu możliwe jest użycie szlifierki ze specjalnym kamieniem. Potrzebujesz również pionu, sznurków i poziomicy. Z takim narzędziem można przystąpić do pracy. Reszta już na konieczności.

Oczywiście główne trudności pojawiają się w przypadku nowicjuszy. Nic nie da się z tym zrobić. Powstają one zarówno przy układaniu narożników – jak i przy układaniu na równej powierzchni. Pamiętaj, że cegły układa się na zakładkę. Pierwszy rząd powinien być idealnie równy. Uzyskuje się to za pomocą rozciągniętego sznurka i poziomicy. Jakość muru zależy od tego, jak równy jest początek. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ściana jest licowa. Istnieje kilka rodzajów spoin stosowanych w budownictwie – wypukłe, drążone i podcinane.

Każdy murarz powie Ci, że pierwszą rzeczą do zrobienia jest rozłożenie wszystkich narożników. Będą służyć jako latarnia morska, więc powinny być nieco wyższe od samej ściany. Sznurek jest mocno naciągnięty wokół narożników, aby pokazać zarówno linię, jak i wysokość muru. Przy stawianiu narożników pierwsze cegły układa się z poziomicą, a później można zastosować narożnik. Może to być zarówno czyste, jak i oznaczone. Dla początkującego murarza bardzo trudno jest osiągnąć dobrą jakość bez narożnika. Jeśli odległość między narożnikami nie jest duża, zamiast sznurka można zastosować narożnik. Pomoże to zapobiec ugięciu.

Zaczynając od budowy prostych konstrukcji (takich jak słupki ogrodzeniowe), i zdobywając umiejętności, można osiągnąć sukces. Ponieważ cegła licowa jest dość drogim materiałem – zamawiając ją, musimy – na papierze wszystko dokładnie wyliczyć. Niezbędna liczba dla murów, dodaj kolejne dziesięć procent (dla walki). Wynikająca z tego liczba cegieł, w zupełności wystarczy – do ukończenia, początkowej budowy. Ale to jest w przypadku, że – załadunek i rozładunek, wykonane dokładnie i walki, nie przekroczył szacunków. Nie ma znaczenia, czy ktoś ma doświadczenie, czy nie: jeśli jest chęć, można się wszystkiego nauczyć. Najważniejsze jest, aby robić wszystko dokładnie i uważnie, słuchając tylko rad mistrzów i własnej głowy. Wtedy każda praca będzie w zasięgu ręki. A to, co wykonane własnymi rękami, na domiar wszystkiego, budzi dumę i szacunek.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *