shutterstock 30606481 2b

Najmodniejsze tynki dekoracyjne

Farby, tapety, panele 3D, płytki, mozaika… Producenci oferują wiele różnych opcji wykończenia sufitów i ścian w pomieszczeniach mieszkalnych. Wszystkie różnią się ceną, trwałością i fakturą gotowego pokrycia. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Niektóre są tanie, ale nietrwałe. Inne są wysokiej jakości, ale kosztowne. Bardzo rzadko można znaleźć odpowiednie proporcje cena-jakość. Ale mamy dobre rozwiązanie, które właśnie jest złotym środkiem – to dekoracyjne tynki lub dekoracyjne powłoki. Najbardziej popularne z nich omówimy w tym artykule.

Co to jest tynk dekoracyjny?

Dekoracyjny tynk to elastyczne pokrycie stosowane do wykończenia ścian, sufitów i innych powierzchni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków: łuki, kolumny i inne elementy wnętrza. Do prac zewnętrznych nadają się CEMENTO MATERICO i TRAVERTINO ROMANO; a do prac wewnętrznych – OTTOCENTO, ENCANTO, KREOS, RAFFAELLO DECOR STUCCO, MARMORINO NATURALE, AUREUM, IMPERIUM, RASATURA ALLA CALCE, inne. Teksturę dekoracyjnego tynku tworzą używane wypełniacze, narzędzia i techniki aplikacji. Ten materiał nadaje wnętrzu wyjątkowy urok i prezentuje nowoczesny design wykończenia powierzchni pomieszczeń. Pod pewnymi względami dekoracyjny tynk przypomina Płynne Tapety. Jednakże te ostatnie są mniej wszechstronne i mają różnorodność tylko w zakresie kolorów. Łatwo można je uszkodzić, podczas gdy dekoracyjny tynk odznacza się wysoką wytrzymałością. Płynne tapety są łatwiejsze do nakładania i usuwania, ale ustępują pod względem zakresu zastosowania.

Jakie dekoracyjne tynki i powłoki cieszą się największym zainteresowaniem?

Analizując zapytania i wybory projektantów, sporządziliśmy ranking dekoracyjnych tynków i powłok na lata 2020-2023:

  1. OTTOCENTO
  2. CEMENTO MATERICO / LOFT BETON
  3. RAFFAELLO DECOR STUCCO (STUCCO VENEZIANO)
  4. AUREUM
  5. TRAVERTINO ROMANO
  6. ENCANTO
  7. KREOS
  8. MARMORINO NATURALE
  9. IMPERIUM

OTTOCENTO

OTTOCENTO od OIKOS to dekoracyjne wykończenie o efekcie welwetowym, które jest nazywane również „mokry jedwab”, „przeszlifowany jedwab” lub „jedwab chiński”.
To dekoracyjne pokrycie stosuje się wyłącznie do wewnętrznej dekoracji, jest paroprzepuszczalne i tworzy wizualną imitację ścian pokrytych aksamitem lub welurem.

OTTOCENTO jest używane w różnych stylach: chłodny metaliczny high-tech, delikatny minimalistyczny minimalizm, jaskrawy barok lub naturalny styl ekologiczny. W tych stylach preferowane jest wybieranie jasnych odcieni kolorystycznych dekoracyjnego wykończenia. Idealnie pasują tu odcienie mleczne, beżowe, białe i szare. Charakterystycznymi cechami minimalizmu są prostota, lakoniczność, precyzja i czytelność kompozycji. W tym stylu nie ma miejsca na ozdoby, ale ich rolę z powodzeniem pełnią używane w stylu faktury – dekoracyjne wykończenia, błyszczące powierzchnie, szklane powierzchnie i przegrody.

Minimalizm w dekoracji wnętrz polega na ograniczeniu detali i maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni – to dokładnie to, czego potrzebuje aktywna współczesna osoba, aby prowadzić komfortowe życie.

W połączeniu z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, kamień czy aksamitne tkaniny – OTTOCENTO stworzy ciepło i przytulność w każdym wnętrzu. Niezależnie od stylu wnętrza, pamiętaj, że dekoracyjne wykończenie OTTOCENTO doda mu nuty arystokratyzmu i luksusu, dlatego warto kształtować cały zestaw elementów wystroju zgodnie z tą koncepcją.

CEMENTO MATERICO / LOFT BETON

CEMENTO MATERICO to dekoracyjne pokrycie o efekcie naturalnego kamienia i betonu. Ten nowoczesny tynk może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Dzięki CEMENTO MATERICO można uzyskać różne faktury, a także reliefowe powierzchnie o połyskującej lub matowej strukturze. Tworzy trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, przepuszczające parę i wytrzymałe pokrycie.

Screenshot 1
CEMENTO MATERICO, KARTA KOLORÓW 2023
15 kolorów

Dominującymi kolorami są różnorodne odcienie, które odzwierciedlają przemysłowe pomieszczenia. Odpowiednie oświetlenie podkreśli wyrafinowany charakter i zalety CEMENTO MATERICO.

CEMENTO MATERICO doskonale przylega do powierzchni mineralnych i z łatwością znosi zmiany wilgotności, co jest szczególnie ważne w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka.

Wykwalifikowani specjaliści są w stanie nałożyć dekoracyjne pokrycie w taki sposób, aby uzyskać efekt prawdziwego betonu, z charakterystyczną dla niego fakturą i reliefem, naśladując wgłębienia od deskowania, spoiny czy wyrównanie.

Subiektywna opinia, że betonowe ściany i sufity to atrybuty ponurych piwnic i bunkrów, kształtuje błędne podejście. CEMENTO MATERICO może rywalizować z wieloma innymi rodzajami wykończenia.

Wykończenie w formie betonu jest pewnym towarzyszem wnętrz w stylu industrialnym, loft, grunge i konstruktywizm. Te kierunki mają dość rygorystyczną koncepcję, którą podkreśla CEMENTO MATERICO.

Brutalne style doskonale wpisują się w mieszkania z otwartym planem i minimalną ilością przegrodek. Kluczowymi cechami są nieobrobione powierzchnie betonowe, ceglana okładzina (lub jej imitacja), która nie jest nowa, ale wizualnie postarzona (dzięki np. szlifierce). Nie ma potrzeby ukrywania instalacji komunikacyjnych i okablowania – to idealnie podkreśli charakter wnętrza.

Chromowane, szklane, lustrzane powierzchnie, postarzone drewno w wykończeniach mebli, podłóg, na ścianach, metalowe schody i armatura – to również pewni towarzysze wnętrz o surowych przemysłowych koncepcjach.

RAFFAELLO DECOR STUCCO

Stiuk wenecki charakteryzuje się niezwykłą praktycznością: jest przyjemna w dotyku, znosi powtarzające się czyszczenie.

RAFFAELLO DECOR STUCCO może być stosowany w różnych rodzajach pomieszczeń. Jednak w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (kuchnia, łazienka) konieczna jest ochronna powłoka, a nie tylko piękny wzór tynku.

Tynk wenecki wymaga skomplikowanej i starannej pracy, ale w efekcie uzyskuje się gładką powierzchnię, pokrytą cienką warstwą wosku. Idealnie nadaje się do przestronnych salonów i pomieszczeń w różnych stylach: klasycznym, barokowym, empire, stylu retro.

Bezszwowa technologia pracy czyni tynk wenecki ozdobą każdej ściany, niezależnie od jej powierzchni i kształtu. Dekoracyjne wykończenie pięknie prezentuje się na kolumnach i pojedynczych elementach architektonicznych wnętrza (panelach ściennej, arkadach, sufitach, filarach, kapitelach, itp.).

W zależności od kolorystyki, metody nakładania i dalszej obróbki, stiuk wenecki daje możliwość uzyskania wielu kolorowych i artystycznych kompozycji, a także różnych poziomów połysku: od półmatowego do bardzo błyszczącego.

AUREUM

Piękno włoskich stiukow dekoracyjnych w nowej odsłonie, ze złotymi refleksami, które ocieplają wnętrze, nadając powierzchniom ton elegancji i wyrafinowania. Naturalne ekologiczne wapno poddane tradycyjnej obróbce pozwala stworzyć szlachetne powierzchnie z efektem połyskliwego, półmatowego lub matowego marmuru.

TRAVERTINO ROMANO

Naturalne piekno kamienia innowacja ekologiczna marki Oikos. Oferowany od 2004 roku tynk dekoracyjny na bazie poddanego odpowiedniej obróbce sproszkowanego kamienia naturalnego, który po wymieszaniu ze spoiwem przybiera postać gęstej, kremowej masy.

travertino romano 3
TRAVERTINO ROMANO

Dzięki zastosowaniu właściwej techniki aplikacji pozwala na uzyskanie efektu naśladującego strukturę naturalnego materiału, nie zmieniając jego właściwości.

ENCANTO

ENCANTO to dekoracyjne wykończenie z kwarcowym piaskiem i perłą. Można go stosować wyłącznie do wnętrza. Tworzy trwałe, paroprzepuszczalne i wytrzymałe pokrycie. ENCANTO jest jednym z najciekawszych i efektownych wykończeń dzięki perłowemu połyskowi i kwarcowemu piaskowi zawartemu w jego składzie.

Dekoracyjne wykończenie cieszy się miłością klientów, a powodem tego jest to, że po jego nałożeniu na powierzchni tworzy się piękny obraz z interesującymi, nietuzinkowymi ornamentami i efektownymi przejściami perłowych odcieni. Oryginalność polega na tym, że jest ona skoncentrowana na imitowaniu naturalnej powierzchni piasku.

Podczas aplikacji różnymi ruchami tworzy się wzór przypominający piaszczyste wydmy, spienione fale, puszyste chmurki lub wzory na oknie w mroźny dzień. Taki design doskonale wpisuje się praktycznie w każde wnętrze (od minimalistycznego do klasycznego), z wyjątkiem stylów wiejskich, takich jak prowansalski, country, chalet i inne wiejskie warianty.

Często stosowany w stylach etnicznych: wschodnich i południowych. Doskonale pasuje do marokańskiego stylu. Ściany i sufity wykończone dekoracyjnym pokryciem ENCANTO upiększają pomieszczenia, nadając im elegancji, jasności i uroczystego charakteru. Wszystko dlatego, że powierzchnia dekoracyjnego wykończenia doskonale reaguje na grę światła, kiedy pod wpływem naturalnego lub sztucznego światła wykończenie zaczyna błyszczeć i mienić się, nadając pomieszczeniu lekkości i tajemniczości.

KREOS

Farba strukturalna ekologiczna do wnętrz. W ofercie od 2001 r., tworzy na ścianie róznorodne efekty dekoracyjne , nadając jej charakterystyczną przestrzenną fakturę. W połączeniu z innymi produktami daje elegancki i wyjątkowy efekt dekoracyjny, który zmienia się w zależności od kąta padania światła.

MARMORINO NATURALE

Naturalny tynk wapienny wywodzący się z włoskiej tradycji dekoracji ścian, elegancka i wyrafinowana, idealna do wnętrz w stylu klasycznym i nowoczesnych aranżacji. Nadaje ścianie matowe lub błyszczące wykończenie charakterystyczne dla naturalnego marmuru.

IMPERIUM

IMPERIUM to ekologiczna farba dekoracyjna do stosowania wewnątrz lub na zewnątrz, która odtwarza efekty specjalne pochodzące z metali szlachetnych, zarówno w wersji błyszczącej metalicznej, jak i matowej, z gamą kolorów i faktur w zależności od użytego narzędzia. Imperium dodaje przepychu i prestiżu współczesnym środowiskom, wzbogacając je o cenne elementy z historii, tworząc nowe, pełne energii powierzchnie, zdobiące ściany i meble wewnętrzne w wyjątkowy, oryginalny sposób. Produkt jest zmywalny i odporny na zarysowania, niepalny i wolny od formaldehydu.

Produkty OIKOS

Zapraszamy do zapoznania się z dodatkowymi informacjami na temat każdego z produktów OIKOS:

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *