Odświeżenie i pielęgnacja tynków weneckich

Odświeżenie i pielęgnacja tynków weneckich

Tynk wenecki to trwały materiał do dekoracyjnego wykończenia, który nie wymaga aktualizacji przez wiele lat. Ale zdarza się, że przy nieostrożnym obchodzeniu się powłoka jest uszkodzona — pojawiają się wióry lub zadrapania. W tym artykule dowiesz się, jak dbać, naprawiać i przywracać Wenecką, a także Jak usunąć ją ze ścian.

Opieka

Ten tynk dekoracyjny nie stwarza dużych problemów w pielęgnacji, a ma wiele zalet w porównaniu z innymi powłokami ściennymi. Wenecka nie ma połączeń, nie odkleja się, jest odporna na wilgotne środowisko, nie kruszy się i nie zmienia podczas pracy.

Odświeżenie i pielęgnacja tynków weneckich

Proste wskazówki dotyczące pielęgnacji:

Ściany wykończone tynkiem weneckim można czyścić mokrą ściereczką, a przy silnym zabrudzeniu myć z dodatkiem łagodnych detergentów. Zabrania się używania twardych gąbek, rozpuszczalników chemicznych, ściernych środków czyszczących.

Po oczyszczeniu ścian można zastosować lakier do mebli na bazie wosku o działaniu antystatycznym.  Aby odświeżyć połysk, od czasu do czasu poleruj powierzchnię ścian miękką szmatką.

Aby zwiększyć żywotność i zwiększyć połysk ściany, konieczne jest pokrycie warstwą wosku i polerowanie w celu usunięcia drobnych wad, które powstały podczas pracy. Dotyczy to zwłaszcza fartuchów w kuchni otynkowanych w stylu weneckim.

W wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka lub toaleta, należy zachować dobrą wentylację, aby krople kondensatu nie gromadziły się na ścianie.

Przestrzegając tych zasad, aby dbać o dekoracyjną powłokę, nie będzie wymagać wymiany przez wiele lat.

Odświeżenie i pielęgnacja tynków dekoracyjnych

Uszkodzenia dekoracyjnych powłok ściennych nie są częste, ale nadal się zdarzają. Naprawa lub renowacja tynku weneckiego nie wymaga dużych kosztów i ciężkiej pracy fizycznej. Możesz zaktualizować wykończenie własnymi rękami, znając podstawowe techniki tynkowania i malowania.

Odświeżenie i pielęgnacja tynków weneckich

Możliwe wady wykończenia:

Wióry i zadrapania, które występują na zewnętrznych rogach, które występują podczas niechlujnej pracy.

Zanieczyszczenia po pracach wykończeniowych lub zabrudzeniach domowych. Konieczne jest przywrócenie dużej powierzchni zanieczyszczenia.

Oderwania „Weneckiej” z powodu wycieków wody. W takim przypadku nie można obejść się bez naprawy. Woda może uszkodzić podstawę, na której spoczywa tynk dekoracyjny.

„Wenecka” jest dobra, ponieważ nie trzeba naprawiać całej powłoki na ścianie. Wystarczy przywrócić pożądany kawałek tynku.

Jeśli pojawią się pęknięcia i pęknięcia, przywrócenie można wykonać za pomocą wkładek. Procedura naprawy będzie następująca:

Zbadaj fortecę tynku wokół uszkodzeń, ostrzelaj. Jeśli oddziela się od ściany, należy ją usunąć.

Oczyść miejsce naprawy i krawędzie wiórów szczotką z kawałków materiału dekoracyjnego i kurzu.

Zagruntować podstawę. Aby to zrobić, możesz samodzielnie przygotować roztwór w ilości 1 części PVA i 5 części wody. Za pomocą pędzla dokładnie posmaruj oczyszczone miejsce na ścianie.

Następnie wybierz żądaną zaprawę tynkarską. Jeśli podstawa znajduje się pod dekoracją z płyt kartonowo-gipsowych lub mieszanki gipsowej, wady są wyrównywane za pomocą szpachli na bazie gipsu. W razie potrzeby po wyschnięciu Kit jest wcierany do idealnej gładkości.

Aby naprawić warstwę „wenecką”, potrzebujesz materiału dekoracyjnego tej samej marki, co na ścianie. Jeśli nie można zainstalować producenta, musisz kupić biały tynk akrylowy. Musi być barwiony w tym samym kolorze co główne wykończenie na ścianie.

Mieszaninę nakłada się miękką szpatułką na obszar, który ma zostać poprawiony. Jeśli obszar przywracania jest duży, spróbuj powtórzyć wzór na ścianie. Zwykle nie powoduje to złożoności. ponieważ wenecką umieszcza się wielokierunkowe ruchy bez określonego kierunku.

Nadmiar, który spadł na krawędzie tynku weneckiego, usuwa się wilgotną szmatką.

Ostatnim etapem przywracania wykończenia jest nałożenie wosku lub lakieru.

Naprawione miejsce jest polerowane miękką ściereczką do uzyskania jednolitego połysku.

Jak usunąć wenecką ścianę

Jeśli tynk wenecki nie może być naprawiony lub musisz zaktualizować projekt pokoju, będziesz musiał całkowicie usunąć dekoracyjną powłokę i dokonać wymiany na nową. Możesz usunąć wykończenie ze ścian na kilka sposobów.

Ręcznie. Zanim zaczniesz usuwać starą „wenecką”, musisz uderzyć całą ścianę młotkiem. Dekoracyjna powłoka kruszy się w miejscach, w których odsunęła się od podstawy. Następnie pozostałe kawałki są czyszczone za pomocą skrobaka.

Aby ułatwić usunięcie tynku, zwilża się go wodą z pistoletu natryskowego lub mokrą szmatką. Szpachlówka gipsowa pod warstwą dekoracyjną dobrze pochłania wilgoć i po pewnym czasie traci wytrzymałość.

Obszary, których nie można usunąć za pomocą skrobaka, będą musiały zostać pobite dłutem. W takim przypadku warstwa wyrównująca jest usuwana, ponieważ „Weneckiej” o grubości 2-3 mm nie można usunąć bez uszkodzenia podstawy. Usuwanie za pomocą dziurkacza. Ręczne usuwanie starego tynku to ciężka i uciążliwa praca, której ułatwienie posłuży dziurkacz. Jest używany w trybie „cios”, instalując szeroką płaską dyszę do dłutowania. Narzędzie jest trzymane pod kątem jak najbliżej ściany, tak aby główna siła pochodziła wzdłuż powierzchni.

Korzystanie z Szlifierki. Aby usunąć tynk ze ścian, możesz użyć „szlifierki” (szlifierki kątowej). Za pomocą tarczy tnącej do kamienia (z diamentową krawędzią) wykonaj pionowe i poziome cięcia na powierzchni. Im bliżej siebie są nacięcia, tym łatwiej jest odeprzeć tynk między nimi.

W ścianie z cegły konieczne jest oczyszczenie szwów z resztek tynku dłutem.

Maszyna do usuwania. Jest to najszybszy i najwyższej jakości sposób na usunięcie starego wykończenia, niezależnie od tego, czy jest to tynk wenecki, farba czy klej do płytek. Maszyna wyposażona jest w obrotową głowicę frezującą z ruchomymi rolkami zębatymi. W Kole frezu znajduje się obudowa szczotki. Pył podczas usuwania tynku nie rozprasza się, ale jest usuwany z powierzchni za pomocą odkurzacza przemysłowego podłączonego do maszyny.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *