Po co tynkować ściany i jak sprawdzić ostateczną jakość? bg

Po co tynkować ściany i jak sprawdzić ostateczną jakość?

Otynkowane ściany to idealnie płaska powierzchnia, którą można wykorzystać do malowania, tapetowania lub układania płytek. Do pomieszczeń mieszkalnych i niemieszkalnych, elewacji budynków wymagany jest wysokiej jakości tynk. Dzięki tynkowaniu ściany można dostosować do istniejących standardów, które zależą od przeznaczenia pomieszczenia i materiału, z którego zostanie wykonana dalsza obróbka. Trudno samemu uzyskać idealnie płaską powierzchnię, ale jeśli zastosujesz się do wszystkich zaleceń, jest to możliwe nawet przy wykonywaniu pracy po raz pierwszy.

Tynkowanie ścian jest wymagane do osiągnięcia następujących celów:

  1. Wyrównywanie powierzchni. Głównym celem tynku (zarówno gipsowego, gipsowo-wapiennego jak i cementowo-wapiennego itd.) jest stworzenie idealnie płaskiej powierzchni. Wiele starych budynków ma duże odchylenia w płaszczyźnie pionowej lub poziomej, co poważnie komplikuje proces dalszego wykończenia. Dlatego przed nałożeniem gładzi, która polega na tynkowaniu ścian, wymagane jest staranne przygotowanie powierzchni.
  2. Ochrona przed negatywnym wpływem środowiska. Dotyczy to przede wszystkim elewacji budynku. Tynk pozwala chronić materiał ścian przed negatywnymi skutkami skrajnych temperatur, wysokiej wilgotności i uszkodzeń mechanicznych. Obróbka ścian zewnętrznych budynku pozwala nie tylko przedłużyć ich żywotność, ale także nadać powierzchni schludny wygląd.
  3. Eliminacja wad. Podczas procesów skurczu w niektórych konstrukcjach ścian powstają pęknięcia. Do ich eliminacji stosuje się również mieszankę do różncyh rodzajów tynkowania (tynkowania gipsowego, tynkowania gipsowo-wapiennego, cementowo-wapiennego itd.).
  4. Wykończeniowy. Tynk można stosować nie tylko do wyrównywania powierzchni, ale także jako materiał wykończeniowy. W tym przypadku mówimy o specjalnych tynkach dekoracyjnych. Taka powłoka może być używana niezależnie, otwierana specjalnym lakierem lub farbą.
  5. Poprawa właściwości izolacyjnych powierzchni. Tynk pozwala zwiększyć izolację cieplną i akustyczną ścian, co jest szczególnie ważne w mieszkaniach.
  6. Ochrona przeciwpożarowa. Szczególnie ważne jest tynkowanie ścian drewnianych. Ta procedura ma na celu ochronę podstawy przed zapłonem. Jeśli ściany są otynkowane, ryzyko natychmiastowego spalenia drewnianego budynku jest znacznie mniejsze.

Dlatego nie można pominąć etapu tynkowania ścian (bądź to tynkowanie gipsowe, tynkowane gipsowo-wapiennego, cementowo-wapiennego lub inne). Nawet przy użyciu konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych będą musiały zostać otynkowane. Jednak w tym przypadku wystarczy niewielka warstwa tynku, a następnie zagruntowanie.

Jak sprawdzić ostateczną jakość tynkowania?

Aby sprawdzić ostateczną jakość tynku, będziesz musiał użyć dwumetrowej łaty mierniczej. Konieczne jest celowanie w powierzchnię w pozycji pionowej, poziomej i ukośnej. To wykryje odchylenia od płaszczyzny. Świetnym sposobem na sprawdzenie jakości tynku jest użycie latarki. Musi być skierowany równolegle do płaszczyzny ściany. Za pomocą długich cieni można wykryć nierówności. Jednak ta metoda sprawdzania jakości tynków może być stosowana tylko w nocy.

Możesz również sprawdzić jakość otynkowanej powierzchni mierząc dwie przekątne pomieszczenia. Jeśli przekątne są równej długości, rogi pomieszczenia są równe. Poprawność tynkowania narożników można również sprawdzić ekierką.

Dodatkowo tynkowaną powierzchnię należy sprawdzić pod kątem ciemnienia i innych plam. Nie powinien przeszkadzać w otwieraniu drzwi, otworów wentylacyjnych, okien. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość tynku wokół wyłączników, futryny, gniazd, okien. Obszary wokół obwodu podłogi muszą być idealnie płaskie, w przeciwnym razie listwy przypodłogowe i listwy nie będą ściśle przylegać do ściany.

Konkluzja

Tynkowanie (bądź to tynkowania gipsowo-wapienne, tynkowania gipsowe/cementowe, tynkowanie cementowo-wapienne lub inne) jest obowiązkowym etapem prac naprawczych w pomieszczeniu. Pozwala na uzyskanie idealnie równej i gładkiej powierzchni, przygotowując do dalszego dekoracyjnego wykończenia. Wybierając rodzaj tynku, który jest optymalny pod względem właściwości, należy wziąć pod uwagę właściwości użytkowe gotowej powłoki. Prace można wykonywać ręcznie i mechanicznie. W takim przypadku, nawet w przypadku ręcznej metody tynkowania, będziesz musiał użyć specjalnego narzędzia budowlanego.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy