Podwójna cegła

Podwójna cegła

Glina jest jednym z kilku najstarszych i najbardziej niezawodnych materiałów na całym świecie. Jedną z odmian cegieł ceramicznych jest cegła podwójna. Materiał ten ma bardzo przydatne właściwości. Warto zauważyć, że w niektórych aspektach pozostawia ona daleko w tyle tak popularną cegłę silikatową.

Podwójne cegły – czym są?

Obecnie materiał ten nie jest powszechnie stosowany, gdyż niewiele osób wie o jego prawdziwych właściwościach i o tym, że w swoim czasie był naprawdę rewolucyjny. Nazwa podwójna cegła nie jest przypadkowa. Jest dwa razy większy od konwencjonalnej cegły i posiada dodatkowe właściwości, które poprawiają jego parametry fizyczne.

dvoynoy kirpich2
Podwójna cegła

Jego najbardziej podstawowym celem było zmniejszenie masy eksploatacyjnej, zwiększenie wytrzymałości i tak dalej. Do jego głównych pozytywnych cech należą:

 • Wysoka sprawność cieplna podwójnych cegieł. Doskonała izolacja termiczna jest osiągana dzięki 2 głównym punktom. Pierwszy to glina. Jak wszyscy wiemy, glina sama w sobie jest bardzo dobrym izolatorem. Jeśli zmiesza się go z różnymi dodatkami utrwalającymi lub izolacyjnymi oraz prawidłowym doprawieniem, to na wyjściu otrzymamy materiał niemal idealny. Drugim jest powstawanie dużej ilości ubytków w gotowych cegłach. To jeszcze bardziej poprawia izolację termiczną, ale pozwala ścianom „oddychać”.
 • Niski nakład pracy przy układaniu. Wgłębienia w podwójnych cegłach sprawiają, że jest on kilkakrotnie lżejszy. A gdy weźmiemy pod uwagę, że pokrywa dwa razy większy dystans, bo jest podwojony, to otrzymujemy całkiem poręczny materiał.
 • Piękny wygląd. Zewnętrzna strona tej cegły jest elegancko ryflowana. Jeśli jednak nie odpowiada to klientowi, wszystkie nierówności można w mgnieniu oka wypełnić masą tynkarską.

  Właściwości układania cegieł podwójnych

  Nawet przy wszystkich opisanych powyżej zaletach, cegły te nie są zbyt popularne. Wynika to z faktu, że do uzyskania tej niesamowitej izolacji termicznej potrzebna jest zaprawa betonowa o specjalnej konsystencji.

  Zalecenia dotyczące układania cegieł podwójnych

  Wszystko to, co zostało napisane powyżej, utwierdza nas w przekonaniu, że cegła ta jest układana w innej technologii niż wszystkie pozostałe rodzaje:

  • Zastosuj fugę o odpowiedniej konsystencji. Cieńsza zaprawa będzie działać jak uszczelniacz wypełniający, co jest w ogóle niedopuszczalne. Spowoduje to przejście podwójnej cegły z ciepłej do zimnej. Ale, jak sprawdzić właściwą konsystencję? To dość proste. Trzeba wziąć 3 cegły doświadczalne i położyć je na istniejącej zaprawie. Następnie, po pół godzinie, trzeba będzie rozebrać konstrukcję i sprawdzić głębokość penetracji. Ideałem jest od 1 do 3 centymetrów. Wyższe wartości wskazują na „wodnistość” zaprawy.
  • Zastosować siatkę konstrukcyjną z polietylenu. Wielu doświadczonych budowlańców doradza stosowanie najprostszych siatek budowlanych. Jego zadaniem będzie powstrzymanie zaprawy. Jest on pocięty na prostokąty zgodnie z kształtem samych cegieł i na tej siatce umieszcza się ostatnią z nich.

  Gdy przestrzega się technik murarskich i budowlanych, cegła podwójna jest materiałem, po który sięga tak wiele osób. W końcu jest bardzo tani, a za swoją cenę może zaoferować coś, czego nie mogą zaoferować droższe odpowiedniki.

  Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

  Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

  Podobne wpisy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *