Tapety czy farba - Co wybrać?

Tapety czy farba – Co wybrać?

„Tapety czy farba?”, – z tym pytaniem zetknęli się wszyscy ci, którzy choć raz w życiu przeprowadzali remont. Rozpoczynając prace remontowe, marzymy o tym, aby odnowione pomieszczenie było piękne i cieszyło oko. Staramy się także wybrać praktyczne i trwałe materiały ścienne, aby jak najdłużej uniknąć konieczności ponownego remontu. W oparciu o to, najpopularniejszymi opcjami są tynki dekoracyjne, farba i tapety.

W tym artykule omówimy wszystkie zalety i wady farb i tapet. Tylko po zważeniu wszystkich argumentów, można dokonać właściwego wyboru.

Istnieje wiele rodzajów tapet: papierowe, winylowe, flizelinowe, tapety pod malowanie, welurowe i fototapety. Różnią się one między sobą rodzajem podłoża i przeznaczeniem. Na przykład winylowe i flizelinowe można czyścić, a papierowe – nie; flizelinowe i tapety pod malowanie można malować, a papierowe – nie.

Alternatywą dla tapet jest farba do wnętrz. Farby do wnętrz także mają kilka rodzajów w zależności od zastosowania – farby do sufitów i farby do ścian. Farby do sufitów bardzo rzadko podlegają czyszczeniu, podczas gdy farby do ścian muszą być odporne na czyszczenie. Dlatego do malowania ścian najczęściej używa się lateksowych farb do wnętrz. Modyfikowana lateksem baza sprawia, że są one odporne na czyszczenie, a nie trzeba martwić się o zabrudzenia.

Również farba do wnętrz różni się stopniem połysku:

 • matowa;
 • jedwabisto-matowa;
 • półmatowa;
 • półbłyszcząca.

Przejdźmy przez wszystkie etapy, które trzeba wykonać w różnych przypadkach. Rozważymy trzy scenariusze, z którymi najczęściej spotykamy się podczas remontu, biorąc pod uwagę już istniejące powłoki ścienne:

 • gołe ściany;
 • wcześniej naklejone tapety;
 • wcześniej pomalowane ściany.

Nowe ściany

Jeśli masz nowe ściany, etapy prac będą takie same dla obu rodzajów materiałów:

 1. Wyrównywanie ścian
 2. Gruntowanie ścian
 3. Nakładanie warstwy wykończeniowej

Wyrównywanie ścian pod malowanie różni się od wyrównywania ścian pod naklejanie tapet. Pod malowanie ściany trzeba idealnie wyrównać warstwą wykończeniową, ponieważ farba jeszcze bardziej podkreśli wszelkie nierówności. Z kolei tapety ukryją drobne niedoskonałości, więc idealne wyrównywanie ścian nie jest konieczne.

Gruntowanie nie różni się dla wszystkich rodzajów materiałów.

Naniesienie farby i przyklejenie tapet różnią się stopniem trudności prac. Malowanie ścian jest bardzo łatwe do zrobienia samodzielnie – poradzi sobie jedna osoba i nie potrzebuje dodatkowej pomocy. Z kolei przyklejanie tapet jest trudniejsze. Do tego potrzeba dwóch, a czasem trzech osób. Trudność polega na tym, że trzeba jednocześnie nakładać klej na ścianę i na tapetę, aby nie wyschnął. Następnie trzeba równo przykleić tapetę, a jeśli masz tapetę z wzorem, to jest to jeszcze trudniejsze. Kiedy dochodzi do narożnika, zaczynają się największe problemy. Ci, którzy już naklejali, wiedzą, o czym mowa. Często narożnik jest nierówny, a do przyklejenia trzeba robić nacięcia, aby się przylepiły do ściany, ale po wyschnięciu mogą się odkleić, co psuje ogólny obraz.

Na ścianach wcześniej naklejone tapety

Jeśli na ścianach masz wcześniej naklejone tapety i zdecydowałeś się na remont, to niezależnie od wybranej opcji, na początku prac konieczne jest zdjęcie starych tapet. Z tym zadaniem można poradzić sobie samodzielnie, ale może to potrwać długo. Zdejmowanie starych tapet nie jest tak łatwe, jak się wydaje. Czasami są one bardzo solidnie przyklejone, a ich zdjęcie jest praktycznie niemożliwe. Dlatego tapety zwilża się wodą i odkleja za pomocą szpachli.

Następne prace będą już się różnić. Jeśli wybierasz nowe tapety, po prostu naklejasz je ze wszystkimi trudnościami opisanego wcześniej procesu. Jeśli jednak wybierasz farbę – ściany trzeba idealnie wyrównać, zagruntować, a następnie nałożyć farbę. Jak już wspominaliśmy, nałożenie farby to stosunkowo łatwy, a przede wszystkim szybki proces.

Warto zauważyć, że proces ponownego naklejania tapet wydaje się łatwy tylko na pierwszy rzut oka. Jeśli się przyjrzeć i przemyśleć, opcja z malowaniem ścian z długoterminowej perspektywy jest bardziej opłacalna i ekonomiczna. Dlaczego tak jest, omówimy dalej.

Ściany wcześniej pomalowane farbą do wnętrz

To najłatwiejsza i najprostsza opcja. Jeśli zdecydowałeś się na naklejenie tapet, po prostu je naklej. Jeśli farba – po prostu ją maluj. Nie trzeba przeprowadzać żadnych skomplikowanych prac przygotowawczych, wystarczy tylko oczyścić ściany z kurzu i brudu.

A teraz wróćmy do pytania, dlaczego farba do wnętrz z długoterminowej perspektywy jest bardziej opłacalna i ekonomiczna niż tapety. Przy każdym ponownym naklejaniu tapet, najpierw trzeba zdjąć stare. Czasami zdejmowanie starych tapet jest bardzo trudne, a czasami ściągną się wraz z tynkiem, więc trzeba będzie ponownie tynkować i szpachlować. Z kolei wyrównywanie ścian pod malowanie to skomplikowany proces, ale trzeba go zrobić tylko raz, a następnie z łatwością można malować ściany, nawet co roku, a może nawet co miesiąc.

Trwałość tych dwóch pokryć jest zupełnie inna. Tapety posłużą ci w najlepszym przypadku przez 5-6 lat, ale jeśli to tapety w pokoju dziecięcym, to okres ich użytkowania może się skrócić do 2 lat. Naprawa uszkodzonego obszaru tapet jest bardzo skomplikowanym i praktycznie niemożliwym procesem.

Okres użytkowania farby wynosi ponad 10 lat. Wszelkie wady lub dziecięce rysunki można łatwo zakryć, a dziecko może kontynuować swoje dzieła.

Nadszedł czas podsumować, i lepiej to zrobić, wymieniając wszystkie zalety i wady

Zalety tapet:

 • Różnorodny design
 • Ukrywają drobne wady ścian

Zalety farb do wnętrz:

 • Ogromna liczba kolorów do wyboru (możliwość kolorowania w ponad 1000 kolorach i odcieniach)
 • Łatwo się nakłada
 • Odporna na mycie
 • Do aplikacji potrzebna jest jedna osoba

Wady tapet:

 • Nieodporne na zniszczenia
 • Skomplikowany proces naklejania
 • Nieodporne na działanie wody
 • Niska przydatność do naprawy.

Wady farb do wnętrz:

 • Konieczność idealnego przygotowania ścian, ale później może to stać się zaletą.
 • Kiedy się znudzi kolor ścian i zechcesz nowych, modnych odcieni, zdasz sobie sprawę, że farba to najbardziej właściwa opcja, jeśli nie porównywać jej z tynkiem dekoracyjnym.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *