Trawertyn tynk dekoracyjny

Trawertyn tynk dekoracyjny

Trawertyn (TRAVERTINO ROMANO) to tynk elewacyjny z efektem naturalnego kamienia, stosowany do wykańczania ścian i innych powierzchni zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Składają się na niego akrylowy kopolimer, zmielony trawertyn, napełniacze oraz różne dodatki celowe. Istnieje wiele różnych metod nakładania TRAVERTINO ROMANO, dzięki czemu Twój dekor może przypominać dowolną reliefową błyszczącą lub matową naturalną strukturę: kamień trawertyn, muszlowiec, beton, piaskowiec.

Historia powstania dekoracyjnego tynku pod kamień

Kamień w wykończeniu budynków jest używany przez ludzkość od starożytności. Kamienne domy wywołują uczucie solidności i wieczności. Tynk imitujący kamień był stosowany już przez starożytnych Etrusków. Później, tynk z kamiennej mąki i drobnych okruszków stał się popularny wśród Rzymian na dużym obszarze. Starożytni Florentyńczycy produkowali tynk trawertynowy do techniki sgraffito. Trawertyn był używany do wykończenia budynków i konstrukcji niemal tak szeroko jak marmur. W przyrodzie można znaleźć kamienie o różnych kolorach, zwykle w jasnych odcieniach, rzadziej żółtym, czerwonym, zielonym i szarym.

travertino 796x300 1
TRAVERTINO ROMANO

W odróżnieniu od gęstego wapienia, kamień trawertyn jest porowaty, dlatego właśnie ta cecha stała się głównym elementem, który stara się naśladować, imitując naturalną strukturę kamienia. Aby lepiej imitować naturalny kamień, już w naszych czasach wynaleziono tynk TRAVERTINO ROMANO.

Do zalet dekoracyjnego tynku trawertyn należą:

 • Estetyczny wygląd.
 • Dobra przyczepność.
 • Wytrzymałość gotowego pokrycia.
 • Paroprzepuszczalność.
 • Ukrywanie drobnych defektów powierzchni.
 • Odporność na wpływ warunków atmosferycznych.
 • Szerokie zastosowanie.
 • Długi okres eksploatacji.
 • Możliwość dopasowania odcieni poprzez dodatek pigmentów do tynku trawertyn.
 • Jednorodność pokrycia – bez szwów i łączeń.

Do wad dekoracyjnego tynku trawertyn należą:

 • Relatywnie wysoka cena gotowego pokrycia, która obejmuje zarówno sam tynk TRAVERTINO ROMANO, jak i środki ochronne.
 • Koszty związane z pracą.

Obszar zastosowania dekoracyjnego tynku pod trawertyn

Trawertyn jest równie skutecznie stosowany zarówno do prac na fasadach, jak i wewnątrz pomieszczeń. Ten dekoracyjny tynk dokładnie imituje wygląd kamienia. Wykończenie Trawertyn jest różnorodne zarówno pod względem kolorów, jak i struktury. Może być polerowane, matowe lub o fakturze.

002 shtukaturka travertin
TRAVERTINO ROMANO

Trawertyn jest wszechstronny i nie ulega zmianom w wyniku zmian temperatury lub wysokiej wilgotności. Można śmiało używać go do wykańczania elewacji budynków, okładania domu, terenu wokół domu, kolumn, fryzów, w okolicach basenu. Trawertyn nie traci swojego wyglądu, a jedynie staje się bardziej szlachetny i starożytny, co podkreśla jego trwałość.

Ten rodzaj dekoracyjnego tynku jest odporny na duże obciążenia eksploatacyjne, dlatego można go stosować w miejscach publicznych (biura, hotele, sale teatralne i koncertowe, muzea, sklepy, restauracje, piwnice itp.).

travertino decorativka 1
TRAVERTINO ROMANO DESIGN

Podczas wykańczania wnętrz, dekoracyjny tynk trawertyn sprawdzi się w każdym pomieszczeniu: w holu, salonie, sypialni, kuchni, dziecięcym pokoju oraz łazience. Różnorodność tekstur daje możliwość wykorzystania trawertynu praktycznie w każdym stylu wnętrza, począwszy od klasycznego, aż do nowoczesnego, tworząc dekoracyjne wykończenie bez szwów i połączeń.

Dekoracyjny tynk pod trawertyn nie wymaga nadmiernego dekorowania, ponieważ ozdabia wnętrze swoją wyjątkowością i szlachetnością. Połączenie jasnego odcienia tynku z elementami dekoracyjnymi z ciemnego granitu nada budynkowi fakturę i uczyni proste formy bardziej wyrafinowanymi i eleganckimi. Rozsądne jest również połączenie trawertynu z naturalnym drewnem, aby wzmocnić efekt harmonii z naturą. Taki designerski zabieg uczyni wnętrze wytwornym i unikalnym.

Jak nakładać dekoracyjny tynk o fakturze trawertynu?

Istnieją dwa główne sposoby nakładania: ciągły i częściowy. Metoda ciągła polega na tworzeniu równomiernej warstwy, która jest dekorowana po częściowym wyschnięciu powłoki. Nakładanie częściowe polega na połączeniu obszarów pokrytych tynkiem z nienaruszoną powierzchnią ściany. Istnieją również inne techniki, które są podkategorią nakładania ciągłego i częściowego. Procesy technologiczne różnią się nieco w zależności od wybranego sposobu. Teraz opiszemy je bardziej szczegółowo.

1. Nakładanie ciągłe

Ta technika polega na nałożeniu dekoracyjnego tynku na całą powierzchnię. Warstwę trawertynu wyrównuje się, a za pomocą twardej szczotki wytwarza się fakturę imitującą pory w przekroju naturalnego kamienia. Po częściowym wyschnięciu powierzchni, gdy materiał się zetnie, obszar poddanego obróbce należy wyrównać kielnią.

2. Nakładanie częściowe

Najpierw nakłada się i pozostawia do wyschnięcia jedną warstwę trawertynu. Po 24 godzinach rozpoczyna się nakładanie dekoracyjnego tynku, ale nie na całej powierzchni, ale na wybrane obszary, używając metody „na odwarstwienie”. Po częściowym wyschnięciu powierzchni tynk jest wyrównywany kielnią. Jeśli są drobne nierówności, można je usunąć papierem ściernym lub szlifierką.

3. Wzór poziomy/pionowy

Na powierzchnię nakłada się dekoracyjny tynk trawertyn, wyrównuje go, a za pomocą metalowej kielni lub szpachli tworzy się otwory. Po częściowym wyschnięciu powierzchni obszar z otworami jest zagładzany metalową kielnią. W wyniku tej obróbki powierzchnia ściany staje się gładka. Nie używa się papieru ściernego. Pozostałe w niektórych miejscach ziarna piasku usuwa się pędzlem.

000 shtukaturka travertin
TRAVERTINO ROMANO DESIGN

4. Tworzenie efektu muru kamiennego

Istnieją 3 warianty:

 • Użycie szablonu do imitacji muru ceglanego.
 • Wytwarzanie linii za pomocą dłuta lub ostrego narzędzia.
 • Przyklejenie wcześniej taśm klejących, układając je pionowo lub poziomo. Po nałożeniu dekoracyjnego tynku taśmy są usuwane. W efekcie na ścianie pozostaje wzór imitujący mur kamienny.

5. Efekt „rozpadający się”

Aby uzyskać ten efekt, używa się różnych odcieni tynku, które są nakładane chaotycznie. Ostatni etap to wyrównywanie kielnią. Dzięki tej technice uzyskuje się unikalny wzór. Korzystając z tego podejścia, można stworzyć oryginalne podłoże o fakturze.

6. Technika wielokolorowa

Istnieją 2 warianty:

 • Polega na podziale pokrytej tynkiem powierzchni na osobne strefy. Świadomie tworzy się jasne i ciemniejsze obszary, a także nadaje sztuczne starzenie powierzchni, nadając jej wyraźny połysk. Taka obróbka ścian uważana jest za zaawansowaną i wymaga dużego doświadczenia 5-10 lat. Efektem końcowym jest wielokolorowy trawertyn, który wykazuje lekki kontrast kolorów. Prezentuje się on niezwykle efektownie.
 • Nałożenie dekoracyjnego tynku w pożądany wzór. Nadanie strukturze różnych odcieni za pomocą pigmentowanego wosku.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *