Tynk gipsowy i cementowo-wapienny – jaka jest różnica? bg

Tynk gipsowy i cementowo-wapienny – jaka jest różnica?

Wśród tynków do prac wewnętrznych bardzo popularne są materiały do tynkowania gipsowego i tynkowania cementowo-wapiennego. Każda z tych zapraw ma swoich zwolenników. Zanim zdecydujesz się na wybór odpowiedniego tynku, musisz dowiedzieć się, jakie są cechy obu produktów.

Tynkowanie gipsowe i tynkowanie cementowo-wapienne różnią się w większości przypadków. Główna różnica polega na ich składzie. Tynk gipsowy jest suchą mieszanką gipsu, wapna gaszonego i kruszyw mineralnych. Tynk cementowo-wapienny natomiast to mieszanka cementu, wapna i kruszyw. Właściwie to gips i cement w większości przypadków decydują o właściwościach niektórych tynków.

Tynk gipsowy i cementowo-wapienny – względy praktyczne

Mieszanka do tynkowania gipsowego służy do wykończenia powierzchni ścian i sufitów wewnątrz budynku. Tynk cementowo-wapienny ma bardziej aktywne zastosowanie, gdyż może być stosowany również na zewnątrz budynków [za taki produkt uważa się np. mieszankę cementowo-wapienną do tynku SOLBET 5.1]

Ponieważ gips jest mniej odporny niż cement, tynki gipsowe są mniej odporne na uderzenia, zarysowania itp. niż tynki cementowo-wapienne. Natomiast stiuk na bazie gipsu również nie jest odporny na przejawy wilgoci. Przy wilgotności powietrza powyżej 80% tynk bezpowrotnie traci swoją niezawodność.

Mieszankę tynkarską na bazie gipsu nakłada się na tynkowane powierzchnie w jednej warstwie. Dzięki temu jest szybsza i mniej pracochłonna niż okładzina ścienna z tynku cementowo-wapiennego, którą nakłada się w 2 (tynk i nakładka) lub 3 warstwach (tynk, nakładka i gładź).

Tynki gipsowe schną o wiele szybciej niż tynki cementowo-wapienne, których suszenie zajmuje minimum 28 dni. W przypadku tynkowania gipsowego proces ten trwa średnio około 2 tygodnie. Ten rodzaj tynku będzie doskonałym wyborem, jeśli chcemy przyspieszyć prace wykończeniowe w budynku.

Na powierzchni po tynkowaniu cementowo-wapiennym mogą pojawić się drobne pęknięcia spowodowane skurczem cementu po wyschnięciu. Inaczej jest z tynkowaniem gipsowy, której mieszanka jest bardzo elastyczna. Ta cecha prowadzi również do tego, że naruszając powierzchnię mieszanki na bazie gipsu, na przykład wbijając w nią gwóźdź,  ryzyko odpryskiwania części materiału jest zmniejszone.

Tynkowanie gipsowe jest również łatwiejsze do naprawy niż tynk cementowo-wapienny. Wystarczy nałożyć np. szpachlówkę. W przypadku tynku cementowo-wapiennego, w celu ukrycia uszkodzeń spowodowanych czynnikami mechanicznymi, konieczne może być przerobienie warstwy tego tynku na dużej powierzchni lub nawet na całej ścianie. Zastosowanie szpachli do tego celu sprawi, że miejsce naprawy będzie widoczne ze względu na różnice w fakturze gruboziarnistego tynku cementowo-wapiennego i gładkiej mieszanki naprawczej.

Jakie tynkowanie wybrać? Względy estetyczne

Biorąc pod uwagę aspekt estetyczny, czyli gładkość powierzchni pokrytej tynkiem, znacznie łatwiej jest to osiągnąć stosując tynkowanie gipsowe. Po wybraniu powierzchni tynku w kształcie trapezu i utwardzeniu zaprawy, powierzchnie zwilża się pacą gąbkową i wyrównuje stalową pacą. Aby uzyskać stosunkowo gładką ścianę z tynku cementowo-wapiennego należy ułożyć 3 warstwy materiału. Ostateczny efekt wizualny uzyskujemy dzięki warstwie wykończeniowej tj. gładka, która powstaje z rzadszego roztworu z drobnym piaskiem i szlifowaniem na mokro. Mieszanka tynkarska na bazie gipsu pozwala na uzyskanie idealnej powierzchni stropu i ścian bez konieczności nakładania dodatkowej warstwy wyrównującej, jaką jest gips, choć w większości przypadków może mieć znaczenie dla osiągnięcia pożądanego efektu.

Przecież mieszanka tynkarska na bazie gipsu po fugowaniu jest znacznie gładsza niż po tynkowaniu cementowo-wapienny, w której ziarna są różnej wielkości i są wyraźnie wyczuwalne nawet po fugowaniu.

Tynkowanie gipsowe jest również “cieplejsze” niż tynkowanie cementowo-wapienny – posiada niski współczynnik przenikania ciepła. Co ciekawe – również cieplejsze w odbiorze wizualnym. Jej powierzchnia jest dość gładka, w kolorze białym lub kremowym. Szara i szorstka powierzchnia tynku cementowo-wapiennego potęguje uczucie „chłodu”. Można to jednak zmienić, malując jego powierzchnie farbą w „ciepłym” kolorze.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy