Tynk wapienno-gipsowy, bg1

Tynk wapienno-gipsowy

Gdy celem jest uzyskanie tynku na bazie gipsu (tynkowanie wapienno-gipsowe), roztwór robią bardziej gęsty. Zaprawy gipsowe służą do prac wewnętrznych, pokrywają glinianą warstwę tynku, która nie ma wystarczającej wytrzymałości. Czasami, aby uzyskać wymagany poziom wytrzymałości, do roztworu gliny dodaje się cement, wapno lub ten sam gips. Zaprawę wapienno-glinianą składa się z 1 części gliny rozcieńczonej wodą, 3-6 części piasku i 0,4 masy wapiennej. Ciasto wapienne i gliniane miesza się, a następnie dodaje się wymaganą ilość piasku, nie mniej niż 3, ale nie więcej niż 6 części, aby uzyskać roztwór o wymaganym poziomie zawartości gęstości. W tynkowaniu wapienno-gipsowym do zaprawy dodawany jest gips w celu przyspieszenia jej wiązania, ponieważ zwykła zaprawa wapienna twardnieje dość wolno, należy ją nakładać niezwykle cienką warstwą, a następnie długo suszyć, co w naturalny sposób spowalnia tempo prac. Dość często do tych celów stosuje się specjalne wymienniki ciepła wody i powietrza, takie jak sucha wieża chłodnicza. W przypadku dodawania gipsu roztwór zaciera się maksymalnie po 5 minutach, a po 30 minutach jest już całkowicie stwardniały. To prawda, że ​​jeśli mówimy o początkujących mistrzach, to po raz pierwszy praca z tak szybkoschnącą kompozycją jest dość problematyczna, wymaga to pewnego doświadczenia i umiejętności.

Technologia produkcji zaprawy do tynkowania wapienno-gipsowego jest dość prosta – do pojemnika wlewa się niewielką ilość wody, następnie cienką warstwę gipsu i dokładnie miesza się, aby uzyskać jednorodne ciasto gipsowe. Następnie dodaje się roztwór wapna, około 3 -4 części całkowitej objętości i mieszamy. Mieszamy jednak krótko, aby roztwór zachował niezbędną wytrzymałość. Przygotowanie mieszanki zajmuje do 5 minut.

Biorąc pod uwagę szybkość wiązania roztworu, jest on przygotowywany w małych porcjach podczas użytkowania. Wymagana ilość wody w kompozycji nie musi koniecznie przekraczać normy (normalna konsystencja to – “gęsta śmietana”), z nadmiarem wody roztwór może spowodować w efekcie bardziej delikatny i luźny tynk, ponadto roztwór się okaże być bardziej płynnym i gorszym. Wśród niedociągnięć gęstość roztworu nie ułatwia pracy z nim, pogarszając proces fugowania i pocierania.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnych wykonawców tynków dekoracyjnych – zapraszamy do współpracy! Mamy 8 lat doświadczenia, portfolio i profesjonalne podejście.

Tynki dekoracyjne na zamówienie już mogą być u Państwa w domu +48 697 068 787

Podobne wpisy